En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

Editör:

Şifrelerinizi nasıl oluşturuyorsunuz?

En iyi Şifre Yönetim Uygulamalarını inceledik ama öncelikle gelin beraber süper bir şifre oluşturalım! “1453 İstanbul’un fethi doğum tarihim 2000 öyleyse şifrem 14532000 ismimde Ahmet İstanbul’da yaşıyorum ama Erzurum doğumluyum öyleyse şifrem 145320istZURUMAhMO olmalı” diye düşünürüz genelde değil mi?

Çok sevimli ve komik ama bende dahil olmak üzere eminim bir çok insan şifrelerini bu tür yöntemler ile oluşturuyor, akılda kalıcı ve bize özel kendimize ait bizi anlatan şifreler bunlar ama ne kadar güvende olduğumuzu hiç düşündünüz mü?

Bu şifrelerin tahmin edilmesi çok kolay olabilir, kötü niyetli kişilerin eline düşüp kişisel bilgilerinizin çalınmasına göz yummayın.

Şifrelerinizi saklamaya çalışmaktan yoruldunuz mu?

Kişisel bilgilerinizi kağıda yazabilirsiniz, kuytu köşelerde saklayabilirsiniz ama içiniz rahat edebilir mi?

En iyi şifre yönetim uygulamaları olarak ilk akla gelen bu tür yöntemler olabilir şifremizi bir kağıda yazıp şişenin içerisinde koyup tuvalet rezervuarına koyabiliriz belki de ne dersiniz?

En İyi Şifre Yönetim Uygulaması
En iyi şifre yönetim uygulamaları

Web Tarayıcımıza şifrelerimi kayıt etmelimiyim?

Çoğu Web tarayıcı ilkelde olsa bize şifre yönetimi sunuyor, tarayıcınız her zaman sorar ya çok biliyormuş gibi Google Chrome, Mozilla Firefox veya Opera şifrenizi kayıt edelim mi? Abi bir daha uğraşma tek tıkla gir diye ikide bir çıkıyor karşımıza şifremizi istiyor, bizde güpegündüz hep aynı şifreyi kullanmaktan iyidir, ama tarayıcı bazlı şifre yöneticileri çok kısıtlı ve güvenlik konusunda sıkıntılı bir hizmet verirler.

Güvenlik uzmanları sadece şifre yönetimiyle uğraşan kendini bu işe adamış sadece bu alanda faaliyet gösteren hizmet sağlayıcıları tavsiye ediyor.

Çünkü İnternet tarayıcılarımızın işi bizim şifrelerimizin güvenliği değil, onlar tamamen tarayıcıya odaklanır.

“İlginç komikli bir örnek geliyor özellikle bir şey yemek için gittiğiniz mekanlar vardır, çorba yapıyorlardır mis gibi içersiniz çorbanızı yediğinizden keyif alır memnun ayrılırsınız mekandan ama başka bir mekana gidiyorsunuz çay içmeye yalnız mekan alkollü uzmanlık alanları kokteyller şatafatlı içkiler alakasız bir şey istiyorsunuz ÇAY!”

Kendini adamış şifre yönetici servislerin tek bir amacı vardır ve o sizin güvenliğiniz!

Bitwarden

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

Tür: Ücretsiz / Premium özellikler 1$ – 3.33$/aylık

Bitwarden açık kaynak bir şifre yönetim uygulaması olarak karşımıza çıkıyor, uçtan uca şifreleme yöntemiyle kişisel bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Hassas bilgilerinizi Bitwarden Vault ile saklayın kullanmanız gerektiğinde herhangi bir İnternet tarayıcısından, mobil cihazdan veya masaüstü uygulamasından kullanın.

Bütün bilgilerinize ulaşmak için tek bir şifre yeter Master Password (Ana parola) oluştururken kesinlikle unutmayacağınız bir şifre tercih etmelisiniz.

Bitwarden ile siber suçlara karşı şifreleriniz ve dijital verilerinizi koruyun, kullanıcı dostu arayüze sahip bitwarden işinizi kolaylaştırıyor. Size özel benzersiz şifreleri her yerden ve cihazdan oluşturun. Ücretsiz bir hesap oluşturarak Android, IOS gibi mobil platformlardan veya PC’den kişisel bilgilerinizi güvence altına almaya başlayabilirsiniz.

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]
En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

1Password

Tür: İlk Ay Ücretsiz – 2,99$ – 4,99$/aylık

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

60,000’den fazla işletmenin kullandığı güvenli şifre depolama, oluşturma ve kullanma Şifre yönetim uygulaması 1Password bireysel kullanıcı ve işletmeler tarafından çok sevildi, aralarında IBM, GitLab, Roche gibi dev şirkete hizmet sağlayan 1Password’un çalışma mantığı diğer şifre yönetim uygulamaları ile aynı.

En iyi şifre yönetim uygulamaları arasında gösterilen 1Password işletmeler içinde gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

Sticky Password

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

Tür: Ücretsiz + 1 ay Premium üyelik bedava – Premium: 29,99$/yıllık

Sticky Password Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ve ordusu tarafından kullanılan AES-256 şifreleme sistemini kullanıyor bu sistem dünyanın en gelişmiş ileri şifreleme standartı olarak kabul ediliyor.

iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi kullanılıyor, iki bağımsız parça verginizi ekstra koruyor, Master Password ve benzersiz oluşturulan güvenlik koduyla benzersiz koruma deneyimi yaşatıyor.

Yeni bir cihazınız mı var, hangi cihaz olduğu önemli değil! Telefon ise cihazınıza mobil uygulamayı indirin ve anında bilgilerinizi senkronize edin.

17 yıllık uzun bir geçmişe sahip Sticky Password’u ömür boyu ücretsiz olması ve ileri teknolojiler ile hizmet sunması sebebiyle tavsiye ediyoruz.

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]
En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]
En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

BONUS Kendin Pişir Kendin YE!

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları listesine bonus ekledik.

KeePassXC

Tür: Ücretsiz

En İyi Şifre Yönetim Uygulamaları [2020]

Açık kaynak kodlu bir şifre yönetim sistemi olan KeePassXC bulut sunuculara güvenmeyen kullanıcılar için ekstra güvenlik vadediyor.

Neden açık kaynak kodlu bir şifre yönetim sistemi tercih ediyoruz? Şeffaflık! Bitwarden gibi, KeepassXC açık kaynak bir yazılım .

Peki bu ne demek? Yazılımın kodları kritik kusurları için incelenebilir ve incelenmiştir.

Kısaca Windows PC, Linux, MacOS işletim sisteminize indireceğiniz yazılım sayesinde Bilgisayarınızdan ve tarayıcınızdan şifrelerinizi oluşturup, güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer yazılımla ilgileniyorsanız KeePassXC GitHub’da kütüphanesi bulunuyor, yazılımın gelişiminde katkı sağlayabilirsiniz yazılımda yer alan kodları inceleyebilirsiniz.